Jak będzie wyglądał nasz kontakt?

Dostosowuję się do indywidualnych potrzeb. Pierwsze spotkanie zalecam odbyć najpóźniej do 36 tygodnia ciąży, choć nie jest to termin nieruchomy. Spotkanie to służy poznaniu się, zdefiniowaniu potrzeb i ustaleniu zasad naszej współpracy i wzajemnych oczekiwań. Spotkanie to zawsze jest bezpłatne.

Najczęściej umawiam się na:

  • spotkanie inicjujące (ok 1h)
  • spotkanie przygotowujące do porodu ( ok 2,5h – najczęściej u Ciebie w domu)
  • towarzyszenie przy porodzie (przyjeżdżam w ciągu 1 h od otrzymania informacji o rozpoczętej akcji porodowej do domu lub szpitala, towarzyszę tak długo jak trwa poród i zostaję ok 2-3h po porodzie, do pierwszego skutecznego karmienia)
  • 1-2 spotkania po porodzie (w domu lub w szpitalu, pomagam w pierwszych czynnościach pielęgnacyjnych mamy i dziecka oraz w karmieniu piersią)

Przed porodem pomagam zdobyć kompletną i rzetelną wiedzę na temat ciąży, porodu i połogu. Pomagam też ułożyć plan porodu, niekoniecznie wypełniając gotową listę zabraną ze szpitala, ale ustalając podczas osobistej rozmowy oczekiwania przyszłej mamy co do tego jaki jest jej wymarzony poród. Wiem jak niezwykle ważny jest szacunek dla przyszłej mamy podczas porodu, często w momentach, gdy ona sama o tej potrzebie zapomina, dlatego wspieram ją w poszanowaniu jej wszystkich decyzji.

Mogę doradzić, podpowiedzieć różne rozwiązania, ale nigdy nie podejmuję decyzji za rodzącą kobietę i nie zabieram za nią głosu. Jeśli trafiamy razem do szpitala pomagam respektować jej plan. W trakcie porodu, mając świadomość, że kobiety różnie podchodzą do faktu, że to już naprawdę się zaczęło, co niestety często objawia się ich panicznym strachem, staram się z całych sił łagodzić ten lęk przed nieznanym i przed bólem używając niezmedykalizowanych metod.

Podpowiadam jak prawidłowo oddychać, masuję rękoma i chustą Rebozo, uczę partnera/siostrę/mamę jak wspierać i budować bliskość podczas rodzinnego porodu. Gdy tylko istnieje taka chęć i możliwość towarzyszę w porodzie parom. Jeśli z różnych powodów partner nie chce lub nie może uczestniczyć w porodzie – zastępuję go. Moją misją jest zadbanie o dobre wspomnienia z porodu i przekazanie kobiecie energii i siły do bycia najlepszą mamą dla jej dziecka. Po porodzie odwiedzam świeżo upieczoną mamę i jej maluszka w szpitalu lub w domu, pomagam w czynnościach pielęgnacyjnych, pomagam w karmieniu piersią, a także uczę mamę jak nie zapomnieć o własnych potrzebach odpoczynku i szybkim powrocie do formy sprzed ciąży.

WAŻNE INFORMACJE

  1. Nie podejmuję decyzji medycznych, dotyczących podania leków podczas porodu, czy kierowania na jakikolwiek konieczny zabieg medyczny. Nie podaję również leków. Nie ingeruję w przebieg porodu i nie przeszkadzam personelowi szpitala w prowadzeniu i odbieraniu porodu.
  2. Towarzyszę w porodach domowych, ale wyłącznie razem z asystą położnej.
  3. Jeśli zakres pytań wykracza poza moje kompetencje, zawsze podpowiem Ci gdzie szukać informacji i skieruję do specjalisty: położnej, poradni laktacyjnej lub do dobrego pediatry.